Marka GERDA większości z nas kojarzy się z drzwiami, zamkami, kłódkami. I słusznie. Jednak  już od 5 lat marka GERDA obecna jest także w branży finansowej. Czym zajmuje się Gerda Broker? Jakie produkty oferuje? Sprawdziłem to osobiście w trakcie spotkania w jednym z biur firmy.

 

GERDA już od 1987 roku dostarcza milionom Polaków antywłamaniowe drzwi kłódki czy okucia powstające w 3 własnych zakładach produkcyjnych. Znana wielu Polakom, kojarzona pozytywnie z bezpieczeństwem i wysoką jakością. Posiadanie drzwi czy zamka Gerdy w ofertach deweloperów traktowane jest jako synonim dobrej ochrony i trwałych produktów. Sam również jestem szczęśliwym posiadaczem zamka Gerda w drzwiach mojego mieszkania. Okazuje się, że Gerda to nie tylko zamki, ale i finanse. Z tego artykułu dowiesz się czym zajmuje się Gerda Broker, finansowe ramię Gerdy.

Rozszerzenie brandu Gerda na branże finansową

Z zamiarem czerpania z tych właśnie korzystnych skojarzeń z końcem 2013 roku z inicjatywy twórcy i głównego udziałowca firmy Gerda powstała GERDA BROKER. Weszła na rynek, na którym karty rozdaje Open Finance, sprzedający każdego roku produkty za kilkanaście miliardów złotych. Choć

Typowy zamek Gerda obecny w milionach domów

początkowo oferta firmy oparta była na sprzedaży pożyczek i ubezpieczeń, to wskutek adaptacji do rynku czy pojawienia się w zarządzie spółki osób z doświadczeniem w private bankingu od tego czasu uległa znacznej zmianie. Jak możemy przeczytać na ich stronie usługi Gerda Broker obejmują

  • inwestycje kapitałowe
  • inwestycje w nieruchomości
  • pozyskiwanie finansowania na rozwój przedsiębiorstw.

I faktycznie czytając wpisy w internecie, np. Bankier.pl czy na forach, natrafimy głównie na informacje o takich produktach. Wystarczy jednak jednak zajrzeć na stronę www.gerdabroker.pl, przejrzeć portale lub gazety (np. Parkiet) gdzie wypowiadają się analitycy Gerda Brokers. Można też odbyć spotkanie z przedstawicielem firmy, by przekonać się, że nie jest to typowy handlarz-pośrednik z agresywnym podejściem do klienta który wciska kredyty, niepotrzebne ubezpieczenia czy ryzykowne inwestycje. Na dodatek często sam pośrednik nie rozumie tego, co sprzedaje. I to właśnie postanowiłem zweryfikować.

Spotkanie w biurze Gerda Broker

Jakiś tydzień temu leżąc w łóżku z grypą odebrałem telefon z warszawskim kierunkowym 22 (a dokładnie 22 483 52 37 gdyby do kogoś z czytelników dzwoniono:)).  Prawdopodobnie telemarketer przedstawił się jako konsultant Gerda Broker pytając czy kojarzę markę Gerda. No raczej! Więc krótko przedstawił w czym rzecz i zaprosił na spotkanie informacyjne w biurze Gerda Broker w Poznaniu. Początkowo niechętny marnowania czasu na dość nachalnych zwykle sprzedawców produktów finansowych postanowiłem jednak z zaproszenia skorzystać – z ciekawości. Nikt mnie przecież siłą do inwestycji nie zmusi, a poznam nowy brand inwestycyjny.

Poznański oddział zlokalizowany jest na 8 piętrze biurowca w ścisłym centrum miasta – w biurowcu Globis przy Rondzie Kaponiera. Powitał mnie elegancko ubrany pracownik. Przyniósł herbatę i przekazał w ręce eksperta ds. nieruchomości. Jak przebiegało spotkanie?

Pan Maciej zapytał mnie co przekazano mi przez telefon oraz co mnie sprowadza do ich biura. Wspomniałem o ciekawości i moich inwestycjach w nieruchomości. Jak się okazało, aktualnie biznes Gerda Broker opiera się właśnie na nieruchomościach. Firma nie oferuje już pożyczek, ubezpieczeń ani zewnętrznych produktów finansowych. Co prawda pracownik przyznał, że przez krótki czas firma pośredniczyła w sprzedaży obligacji spółki powiązanej z upadłym już GetBack, niemniej kupcami było bardzo ograniczone grono. A sama Gerda Broker m.in. przez to wycofała się z takiej działalności, której sama nie może być na 100% pewna – jak swoich zamków 🙂

Zaskakujący przebieg spotkania – oni nie sprzedają!

W trakcie prawie godzinnego spotkania ekspert Gerda Broker przedstawił mi kilka aktualnych projektów i sposób działania. Inwestycje trwają m.in. w Poznaniu co zwiększa zaufanie do takiego brokera, gdyż łatwo jest będą na miejscu zweryfikować pewne informacje czy postęp prac w budynku w którym zamierzamy nabyć lokal. Przedstawiono mi sposoby lokowania kapitału i odpowiedziano w jasny sposób na moje pytania dotyczące potencjalnych zysków, opłat czy czasu trwania inwestycji.

Co mnie zaskoczyło – nie przedstawiono mi żadnych broszur, ofert czy umów do podpisania. Zwieńczeniem spotkania nie miała być sprzedaż, a zapoznanie się i przekazanie najistotniejszych informacji, co ekspert podkreślił ponownie na końcu spotkania. Zapytano mnie po prostu co mnie interesuje, jakie są moje plany i kiedy można porozmawiać ponownie na temat wybranej formy inwestycji. Wow! Tak po prostu, po ludzku. Nie spodziewałem się szczerze mówiąc tak „normalnego” spotkania. W Open Finance wizyty są zdecydowanie nastawione na sprzedaż, a pracownicy na wynik. Tu – w Gerda Broker – wydaje się, że faktycznie firma przyjęła strategię długoterminową oferując rozsądne, bezpieczne instrumenty konkretnym, wyłącznie zdecydowanym osobom w odpowiednim czasie.

Oferta inwestycyjna Gerda Broker

Choć na stronie www widnieje finansowanie przedsiębiorstw, zwykle poprzez obligacje, niemniej Gerda Broker skupia się na branży nieruchomości, co było czuć na spotkaniu. Nadzoruje dzięki temu proces od początku do końca dzięki współpracy z deweloperem mogąc gwarantować bezpieczne formy inwestycji. Oferuje przy tym także dwa główne produkty z tym związane:

  1. obligacje – oprocentowane na około 8% z których finansowane są projekty, stąd okres wykupu obligacji 2-2,5-letni, minimalna wpłata już od 1000 zł a odsetki wypłacane kwartalnie
  2. apartamenty/mieszkania na własność – w powstających obiektach typu condohotel lub ekskluzywna kamienica, zwykle z opcją obsługi najmu i gwarantowaną stopą zwrotu (np. hotel Best Western Premier we Wrocławiu czy Rezydencja Gubałówka w Zakopanem).

Ponadto Gerda Broker inwestuje w grunty na Mazurach w atrakcyjnych lokalizacjach w bezpośrednim sąsiedztwie jezior. Tam rozwijana z czasem jest infrastruktura, powstają obiekty noclegowe, mariny, mola itp. Cena takich gruntów wg informacji na stronie internetowej – od 100,000 złotych.

Wrażenia i rekomendacja

Muszę przyznać, że z mojego punktu widzenia oferta Gerda Broker jest interesująca. Oparcie inwestycji o konkretne, zwykle prestiżowe projekty nieruchomościowe daje pewność co do pomyślności przedsięwzięcia i oczekiwanego zysku. Choć osobiście inwestuję w nieruchomości, sam chętnie zainwestowałbym część środków w ich projekt by stać się choćby właścicielem jednego z pokoi 4-gwiazdkowego hotelu prowadzonego pod znaną marką Best Western Premiere w Zakopanem czy Wrocławiu. Taki brand gwarantuje wieloletnią stabilność biznesu a tym samym rentowność (zwykle ok 8%) swojego wkładu.

Widzę ponadto sens lokowania części swojego kapitału (powiedzmy 10%) w produktach takich jak 2-2,5-letnie obligacje emitowane w celu sfinansowania budowy takiego obiektu do momentu sprzedaży lokali. Od paru lat tkwię w ciągłym zadłużeniu, niewielkim ale jednak. I chociaż co miesiąc odkładam znaczną sumę na fundusz emerytalny, działkę na Mazurach czy mieszkanie, to są to środki lokowane z perspektywą wieloletnią. I trudno w krótkim czasie wyjąć z tego swoje środki. Tu- przy okresie 2 lat i satysfakcjonującej stopie zwrotu przewyższającej wielokrotnie lokaty (ok 8%) łatwiej mi z takich środków skorzystać. Tym bardziej, że obligacje można w zasadzie przed upływem ich ważności odsprzedać osobie trzeciej.

Podsumowując, uważam, że poświęcona na spotkanie z ekspertem Gerda Brokers godzina nie została zmarnowana. Wręcz przeciwnie, możliwe, że nawet do tej firmy kiedyś jeszcze wrócę lub polecę tym, którzy nie wiedzą co zrobić z oszczędnościami. Lub nie ufają giełdzie ani typowym doradcom finansowym. Choć odbyłem ledwie jedno spotkanie, uważam, że Gerda Brokers to marka równie solidna i godna zaufania co ta znana dobrze Gerda od drzwi i zamków. A gdyby ktoś z czytelników miał możliwość skorzystania z produktów Gerda Brokers – chętnie wysłucham opinii.