Obecnie telefon komórkowy to oczywistość. Po prostu każdy go ma. I każdy płaci któremuś z operatorów za użytkowanie swojego numeru telefonu. Często niemałe sumy. Jak oszczędzić na rachunkach? Która sieć komórkowa jest najtańsza?

Tradycyjna telefonia komórkowa

Telefon mają dziś wszyscy. Na pewno wszyscy wiedzą także, że najwięksi w Polsce operatorzy telefonii komórkowej to „wielka czwórka”. Poniżej w kolejności według liczby zarejestrowanych kart SIM

  • Play
  • Orange
  • Plus (Cyfrowy Polsat)
  • T-Mobile

Wymieniona czwórka to tradycyjni operatorzy od lat działający na rynku. Jako pierwszy zaczął Orange (wtedy Centertel) w 1992 roku, potem Plus i T-Mobile (wtedy Era) w 1996, a do nich dołączył Play w 2007 roku. Ponieważ te sieci komórkowe dysponują własną infrastrukturą techniczną, zwani są operatorami infrastrukturalnymi.

Operatorzy wirtualni – tu oszczędzisz!

Ponieważ zmienione już dawno prawo zobowiązuje te sieci do udostępniania swoich nadajników innym operatorom, na rynku istnieją też tzw. operatorzy wirtualni. Płacą oni hurtowe, bardzo niskie stawki tym czterem tradycyjnym operatorom za dostęp do sieci, a sami zajmują się wyłącznie sprzedażą i obsługą klienta.

Jednym z takich operatorów jest sieć OTVARTA. Jak możemy przeczytać na stronie www.otvarta.pl jest to sieć obsługiwana przez polską firmę z polskim kapitałem. Jest to najnowsza lub jedna z najnowszych sieci w Polsce – wystartowała w marcu 2018 roku, ledwie rok temu.

Jakie warunki oferuje? Niewiarygodne. Abonamenty już od 3,99zł lub 6,99zł. Poniżej dostępne pakiety. Prawda, że interesujące? Większość płaci pewnie średnio 30-50zł miesięcznie za telefon albo więcej. Przeniesienie numeru można wykonać zdalnie w kilka dni, a oszczędzimy tak nawet kilkaset złotych w skali roku.

Najtańsze sieci komórkowe

Na przykładzie opisanej powyżej sieci OTVARTA widać, że wirtualni operatorzy są w stanie zaproponować bardzo niskie stawki. Poza tą siecią jest jeszcze mnóstwo podobnych operatorów działających na cudzej sieci. Płacimy może niedużej nieznanej szerzej firmie, jednak korzystamy z infrastruktury wielkich sieci – Orange, Play, T-Mobile lub Plus. Dzięki temu mimo zmiany swoich abonamentów czy ofert pre-paid na tańsze (albo duużo tańsze) nic nie tracimy na jakości!

Wniosek? Jeśli chcesz naprawdę oszczędzić jako klient indywidualny, zamiast szukać ofert po salonach sieci komórkowych – wejdź do internetu i znajdź najkorzystniejszą dla ciebie ofertę operatora wirtualnego!