W dniach 22-23 listopada miał miejsce w Łodzi już VI Kongres Stowarzyszenia Właścicieli Mieszkań na Wynajem „Mieszkanicznik”. Niesamowita dawka wiedzy i motywacji niezbędnej do odniesienia sukcesu w branży nieruchomości.

Zaczęło się już w piątek. Po 18 wyjechaliśmy w 3 osoby z Trójmiasta, i już na wstępie mogłem poznać dwie z nich. Jedna, Hania, dopiero przymierza się do działania w tym temacie. Drugi pasażer, Robert, jest początkujący, ale ma już jedno mieszkanie które od paru lat wynajmuje. Ja jechałem tam już jako właściciel dwóch mieszkań na wynajem (z tego jedno jeszcze przed remontem :)). Okazało się, że mimo mojego dość skromnego doświadczenia byłem już w stanie służyć na kongresie swoją wiedzą mniej doświadczonym, młodym kolegom, wypytującym mnie o porady czy rynek bydgoski.

Kongres rozpoczął się częścią wspólną, gdzie można  było dowiedzieć się, że stowarzyszenie liczy już ponad 900 członków, działa w bodajże 7 krajach, a w Polsce oddziały powstają w każdym większym mieście, w tym największy jest oddział warszawski z ok 200 oraz gdański z ok. 100 członkami. Okazało się, że Mieszkanicznik ma bardzo ambitne plany celujące głównie w jego misję, tj. ucywilizowanie rynku najmu w Polsce (po szczegóły zapraszam na stronę www.mieszkanicznik.org.pl).  Bardzo ciekawy był także wykład Marka Skały pt. „Sekrety zwycięskich negocjacji’.  4 kluczowe zasady negocjacji z tego wykładu to:
– oddziel ludzi od problemu,
– koncentruj się na interesach, a nie na stanowiskach,
– opracuj możliwości korzystne dla obu stron,
– stosuj obiektywne kryteria.
Cenna jest także uwaga Pana Marka o tym, że „negocjacje wygrywa zawsze ten, komu mniej zależy”. Chodzi o to, że czując presję wygrania negocjacji jesteśmy często w stanie pójść na zbyt duże ustępstwa, które stawiają nas na przegranej pozycji.  A warto wiedzieć, że w nieruchomościach, z racji znacznej wartości przedmiotu, umiejętności negocjacyjne są baaardzo cenne. Każdy 1% to nawet kilka tysięcy złotych !!!

Piotr Kuliga

Przed zajęciami odbył się także ciekawy panel dyskusyjny nt. „Wpływu rządowego programu budowy mieszkań na wynajem na rynek najmu w Polsce”. Jak pewnie część z was słyszała, BGK ma kupować całe bloki w największych miastach Polski, by wynajmować je po cenach ok. 25% niższych od rynkowych, ułatwiając w ten sposób usamodzielnienie się tym, których nie stać na kupno mieszkania. Tak się stało, że akurat 3 dni po Kongresie ogłoszono nabycie pierwszego bloku do programu BGK, w Poznaniu

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,17032620,Beda_tanie_mieszkania_na_wynajem__BGK_kupuje_pierwszy.html#BoxSlotI3img

Przez dwa dni uczestniczyłem także w 4 z 16 prelekcji,  tj.

Jak obniżyć koszty kredytu “nic” z nim nie robiąc – przykłady możliwości obniżenia raty. Prowadzi: Krzysztof Iwan Dlaczego kupowanie mieszkań za gotówkę jest w większości przypadków głupotą inwestycyjną – analiza i przykłady. Prowadzi: Piotr Hryniewicz Jak bezpiecznie kupić nieruchomość na wynajem, czyli proces zakupu nieruchomości inwestycyjnej. Prowadzi: Robert Kuliga Jakie mieszkanie kupić, by czerpać z niego największe korzyści. Prowadzi: Tomasz Grząska

Piotr Hryniewicz

Największą popularnością spośród nich cieszył się wykład znanego już w Polsce inwestora na rynku nieruchomości, Piotra Hryniewicza. Od około 10 lat działa on na rynku poznańskim specjalizując się w wynajmie mieszkań na pokoje. Na poprzednim kongresie pokazał „Jak zarobić 1,000,000 zł na nieruchomościach w ciągu roku”, teraz natomiast udowodnił, że kupowanie mieszkań za gotówkę jest zwykle głupotą. Zasadnicza rzecz tkwi w tym, że w mało którym innym biznesie możemy korzystać z takiej dźwigni finansowej tak małym kosztem. Czyli np. mając 40,000zł nie kupimy mieszkania za gotówkę, ale korzystając z kredytu nabędziemy nieruchomość wartości 200 – 400,000 zł, a nasza stopa zwrotu wzrośnie kilkukrotnie, nawet mimo wyglądających na duże odsetek.

Tych z was, którzy nie zdążyli zapisać się na ten kongres, zapraszam do obserwowania strony www.mieszkanicznik.org.pl, gdyż kolejny kongres już na wiosnę ! Według oględzin nawet połowa uczestników nie miała jeszcze żadnej nieruchomości na wynajem, więc śmiało zapiszcie się i korzystajcie z wiedzy najlepszych wchodząc na pozwalający na milionowe zyski rynek nieruchomości !