Na blogu pisałem już o pożyczkach społecznościowych z punktu widzenia inwestora. Jest to świetne narzędzie do stosunkowo łatwego i szybkiego inwestowania bez wychodzenia z domu. Dla ambitniejszych jednak, którym nie kapitałwystarcza stopa zwrotu na poziomie 16% rocznie, niezbędne jest często pozyskanie kapitału na rozpoczęcie własnej, poważniejszej działalności. Niech będzie to sprzedaż na Allegro.pl, kupno mieszkania na wynajem, założenie własnego portalu www czy otwarcie czy rozwój swojej firmy . Wszelkie pomysły wymagają mniejszego czy większego kapitału początkowego. Jak i skąd go zdobyć ? Poniżej 4 proste sposoby na zdobycie środków bez wizyt w banku.

 

1. POŻYCZKI SPOŁECZNOŚCIOWE
kokos_weryfikacje Szybko, prosto, bez wychodzenia z domu, bez większych formalności. Serwisy takie jak kokos.pl, finansowo.pl, pozycz.pl, lendico.pl, zakra.pl, umożliwiają pożyczanie kwot w zakresie od 50 do 25 000 złotych, zarówno dla osób fizycznych jak i firm, przedsiębiorców. Skorzystanie z pożyczki wymaga rejestracji w serwisie oraz wybranych z kilku symbolicznie płatnych weryfikacji: dowodu tożsamości, miejsca zamieszkania, pracodawcy, numeru konta bankowego, telefonu itp. Weryfikowalne są także rejestry dłużników i biura informacji gospodarczej. Im więcej danych zweryfikujemy, tym większe będzie nasza wiarygodność i tym łatwiej i taniej pozyskamy pieniądze. Oprocentowanie 1 – 16% w skali roku, ustalane przez nas. Jednak należ pamiętać, że im wyższe oprocentowanie, tym więcej chętnych do udzielenia nam pożyczki. Prowizje – 0d 0,5 do 5% wartości pożyczki. Zależne od ratingu wyliczanego głównie na podstawie stażu, wartości spłacanych pożyczek i stopnia spłacalności czy terminowości. Początkujący płacą więc 5%, zaawansowani pożyczający i spłacający terminowo duże kwoty – zaledwie 0,5%, więc mniej niż w większości banków. Więcej szczegółów na portalu kokos.pl tutaj

2. RODZINA I ZNAJOMI

Często pomijana, a łatwo dostępna forma finansowania. Sam z niej niejednokrotnie korzystam, ze środków brata, kolegi, rodziców. Na pewno i ty masz w rodzinie czy w gronie bliskich znajomych kogoś, kto dysponuje wolnymi środkami i nie ma pomysłu albo chęci na aktywne ich inwestowanie. Oferując wyższe oprocentowanie zyskasz źródło kapitału na inwestycje. Standardowe oprocentowanie lokat to obecnie max 4%. Od tego odejmij 19% podatku od zysków, zostaje ok. 3,2% rzeczywistego rocznego oprocentowania wkładów pieniężnych w bankach. Znajdź więc przyjaciela lub członka rodziny, który wiesz, że ma wolne środki których w najbliższym czasie nie będzie potrzebował. Zaproponuje mu 5-6% rocznie, ustal dokładnie termin i warunki spłaty (jednorazowo po okresie na który potrzebujesz pieniędzy czy w ratach), ewentualnie spisz to na kartce z podpisami obu osób – i gotowe. Plusem i przewagą tego rozwiązania jest to, że przy jednorazowych pożyczkach dla bliskich nie ponosimy kosztów podatku dochodowego 19%, tzw. podatku Belki. Także elastyczniej ustalić można warunki wpłaty.

3. CROWDFUNDING UDZIAŁOWY

To sposób pozyskiwania środków do początkujących biznesów. Możesz pozyskać gotówkę na rozwój przedsięwzięcia oddając w zamian ustaloną część udziałów w swojej firmie. Ta forma zdobywania kapitału wymaga zwykle większego nakładu czasu aby odnieść sukces. Jest także przeznaczona raczej dla osób, które potrzebują większe pieniądze niż te, które można pozyskać poprzez np. kokos.pl.

Najbardziej znanym serwisem tego typu jest Crowdcube (http://crowdcube.pl/) , powstały w 2011 roku. Już w listopadzie tego roku jedna z niewielkich sieci klubów w Londynie zdobyła na otwarcie kolejnego lokalu bagatela 1 mln funtów w niespełna 2 tygodnie. Przyznasz, że to już spora kwota. Polski oddział ruszył dopiero w czerwcu tego roku i udało się znaleźć inwestorów na ledwie 1 projekt z Polski, ale ta forma finansowania na pewno będzie szybko zyskiwała na popularności.

Są także polskie odpowiedniki tego typu serwisów, np. www.Capitalclub.pl.

 

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

http://pierwszymilion.forbes.pl/polski-equity-crowdfunding-z-pierwszymi-sukcesami,artykuly,181650,1,1.html

4. ANIOŁY BIZNESU
Tzw. Business angels, czyli zamożne osoby które przeznaczają kapitał na finansowanie przedsięwzięć będących we wczesnych fazach rozwoju w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów w firmie. Inwestują oni swoje prywatne pieniądze, w odróżnieniu do np. ventures capital, które zarządzają środkami na inwestycje w start-up’y w ramach funduszu.

Środki oferowane przez aniołów biznesu wypełniają lukę kapitałową pomiędzy finansowaniem pozyskiwanym od przyjaciół, rodziny i z własnych oszczędności (w wersji angielskiej mowa o 4F – friends, family, founder and fools) a funduszami venture capital. Pozyskanie kwoty większej niż 100 tys. zł od przyjaciół i rodziny na rozpoczęcie działalności jest sporym problemem, a jednocześnie większość tradycyjnych funduszy venture capital nie jest zainteresowana inwestycjami na kwoty poniżej 10 milionów złotych.

Inwestycje aniołów są narażone na ekstremalnie wysokie ryzyko, dlatego też wymagają bardzo wysokich stóp zwrotu, często kilkudziesięciokrotnych.  Ryzyko minimalizuje chociażby rzetelnie przygotowany biznes plan i analiza rynku. Aniołem biznesu jest zwykle przedsiębiorca na tzw. „biznesowej emeryturze” lub emerytowany manager wysokiego szczebla, który może być zainteresowany wspieraniem młodych biznesów z pobudek innych niż czysty zysk.

Aniołowie biznesu zrzeszają się zwykle w sieci, a największe z organizacji tego typu w Polsce to:
– Gildia Aniołów Biznesu, www.aniolybiznesu.org
– PolBan Business Angels Club, www.polban.pl,
– Lewiatan Business Angels, www.lba.pl.