Dura lex, sed lex – głosi łacińskie, prawnicze porzekadło. To jedno z kilku które zapadły mi w pamięć w czasie zajęć z podstaw prawa na studiach. W możliwie lakoniczny sposób ujmują one istotę bezwzględnej nadrzędności powszechnie obowiązujących przepisów. A co znaczy to ? Twarde prawo, ale prawo, czyli dura lex, sed lex. Należy bezwzględnie stosować się do przepisów niezależnie od ich uciążliwości oraz konsekwencji dla zobowiązanego.

Racja. Dobrze jest mieć ostre prawo na które wyrażamy zgodę jak karzą za wykroczenia innych, piratów, złodziejaszków, krętaczy. Gorzej jak trafi się to nam. Nie jest niczym przyjemnym zostać przyłapanym na gorącym uczynku i ukaranym mandatem karnym, choćby w wysokości 250 zł. Nawet jeśli tylko przejechaliśmy samochodem w poprzek przejścia dla pieszych myląc wjazdy na parking… Ale przecież dobrze jest mieć takie prawo, żeby utemperować wariatów na drogach ! Tak, dura lex, sed lextwarde prawo, ale prawo.

Efekty tego prawa są następujące, jak poniżej. Trochę z oszczędności, trochę ze złości, a trochę z ciekawości mandat od kwietnia leżał sobie spokojnie w schowku… Aż do czasu gdy w domu zjawiło się takie oto pismo, od komornika, na podstawie którego bank zablokował należną urzędowi kwotę 265 zł. Co ciekawe, mój drogi mBank zablokował tę kwotę na wszystkich moich kontach, włączając w to konta oszczędnościowe jak mSaver…

Konta zajęte przez komornika...
Konta zajęte przez komornika…

Oczywiście gdy tylko dostałem pismo skontaktowałem się z urzędem skarbowym by sprawę wyjaśnić. Sam wpłaciłem na konto tę kwotę. Dzięki temu oszczędziłem m.in. 30zł (!) które mBank pobiera za regulowanie tego typu zobowiązań do Urzędu Skarbowego. Czekam teraz na odblokowanie swoich kont, a kolejnych mandatów będę unikał lub przynajmniej płacił w terminie. Dura lex, sed lex…

Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności... tak to się kończy
Zawiadomienie o zajęciu wierzytelności… tak to się kończy

 

A propos ściągania należności z mandatów – jak podaje RadioZet wkrótce wszystkie mandaty po miesiącu od wystawienia będą automatycznie przekazywane do Urządu Skarbowego !
http://wiadomosci.radiozet.pl/Wiadomosci/Kraj/Jesli-nie-zaplacisz-mandatu-przypomni-ci-o-tym-skarbowka-00008174