W porównaniu do innych mieszkań mój kawałek podłogi na poddaszu prezentował się naprawdę nieźle. Miał już określony, dość ustawny, prostokątny kształt, balkon, 4 ściany, sufit i podłogę w dobrym stanie. Łazienka była wydzielona ścianką na aluminiowym stelażu. Ciekawostką był zaoblony podwieszany sufit nadający temu miejscu wyjątkowego charakteru.

Mieszkanie na planie prezentowało się jak poniżej. Z powodu niewielkiej powierzchni i kiepskiej funkcjonalności ściany oddzielającej kuchnię nie postawiono. Została ona stworzona na planie tak naprawdę wyłącznie na potrzeby ustanowienia samodzielności lokalu wydzielonego z dużego mieszkania.

 

rzut 83 - mini

Co wchodziło w zakres robót ?

– wykończenie ścian łazienki z obu stron – płyty k-g i wełna mineralna,
– zrobienie łazienki od zera – wylewka, płytki, podwieszany sufit z ledowym oświetleniem, montaż armatury
– wykonanie kompletnej instalacji elektrycznej, wod-kan i grzewczej wewnątrz mieszkania,
– usunięcie z części ścian wewnątrz ocieplenia styropianem i zastąpienie ociepleniem z wełny mineralnej na stelażu,
– wzmocnienie podłogi płytami OSB, montaż paneli, listew przypodłogowych
– montaż drzwi wejściowych i do łazienki,
– malowanie ścian i sufitów.

 

Mam szczęście mieć rodziców, którzy od 25 lat prowadzą zakład stolarski Bumax i produkują piękne i solidne drzwi, okna i meble z drewna. W pierwszym mieszkaniu wykonali piękną kuchnię i szafę wnękową, więc i tutaj również skorzystałem z ich nieocenionej pomocy. Na Mikołajki otrzymałem od nich 2 sztuki drzwi – niesamowity prezent dla mieszkanicznika, zwłaszcza, że, choć drzwi z odzysku, to wykończone pięknie, i z montażem ! Od rodziców wziąłem także niepotrzebny grzejnik drabinkowy, sosnowe biurko czy dużą komodę. Na dodatek, do zeszłego roku pracowałem u producenta markowych paneli podłogowych, także zaraz po kupnie wybrałem i zakupiłem w bardzo dobrej cenie solidne, jasne panele z 25-letnią gwarancją. Tak więc tuż przed Bożym Narodzeniem 2015, by móc zabezpieczyć zbierane materiały wykończeniowe, odebrałem klucze do drugiego własnego mieszkania !

drzwi

Jeszcze tego samego dnia, 23 grudnia, po montażu drzwi, rozpoczęło się kompletowanie wyposażenia. Patrząc na to teraz, w maju, kiedy od miesiąca wykańczam mieszkanie 5-pokojowe, cieszę się niezmiernie, że tamto liczyło sobie ledwie 17,5m2. I tak zajęło to duuużo dłużej niż planowałem. Ekipa weszła do mieszkania tuż przed sylwestrem. Ponieważ nie mieszkałem w Bydgoszczy i w ogóle moje miejsce zamieszkania było niepewne z racji poszukiwania pracy, całość prac zleciłem jednej ekipie, sobie i firmie rodziców zostawiając wyposażenie w meble i sprzęt AGD. I całe szczęście, bo od znalezienia mieszkania do jego wynajęcia zamieszkiwałem w miejscach, w 4 odległych miastach…

 

Ładne czy tanie ?
Ładne czy tanie ?

 

Już 10 stycznia mieszkanie miało położone instalacje, część płytek, wygipsowane i ocieplone na nowo ściany, odnowiony piękny, zaokrąglony, wg niektórych oglądających przypominający kształtem gitarę, podwieszany sufit. Już wtedy rachunek za materiały, głównie w Castoramie, przekroczyły moje oczekiwania. Okazało się, że nawet na takie mieszkanko rurki, kabelki, złączki, zaprawy, gniazdka itp. kosztują sporo. I to mimo, że zakładałem wykończenie w dobrym standardzie korzystając z dobrych materiałów by mieszkanie było ładne i przytulne mimo niewielkiego metrażu. Szczęśliwie 23 stycznia po powrocie z moich wakacji okazało się, że część budowlana jest w zasadzie zakończona z sukcesem i na czas.

 

Mieszkanie w stanie "prawie deweloperskim"
Mieszkanie w stanie „prawie deweloperskim” 10 stycznia 2015

 

A tak wyglądało 2 tygodnie później
A tak wyglądało 2 tygodnie później

I tak, mając mieszkanie w stanie prawie pod klucz, planowałem dać sobie 2 tygodnie na wyposażenie i wynajęcie. Okazało się to trudniejsze i dłuższe niż myślałem, o czym na koniec. Wyposażenie zebrałem z różnych źródeł zwożąc wszystko po kolei do mieszkania przez około miesiąc. Dzięki olx w dobrej cenie kupiłem używaną sofę Beddinge oraz pralkę Indesit. Stół i krzesła odkupiłem od kolegi mieszkanicznika, szafkę łazienkową na promocji w Biedronce. Poza drzwiami dzięki firmie rodziców dostałem także dużą, białą szafę na wymiar z lustrami i regał na książki. Kuchnię kupiłem w Castoramie, elegancki, jasny, drewniany dekor wpasowujący się do jasnego mieszkania. Cena ok. 1780zł, montaż gratis przez firmę rodziców. Do tego elektryczny piekarnik do zabudowy 499zł oraz używana płyta grzewcza ok. 200zł. Jedni powiedzą, że dużo, bo w Castoramie sprzedają też kuchnie za 500zł. Ja jednak biorę pod uwagę m.in. niż demograficzny, który spowoduje większą konkurencję lub konieczność wynajmu osobom pracującym, niekoniecznie świeżo po studiach. A w obu przypadkach atrakcyjne mieszkanie się obroni i będzie na nie popyt. I tak też się stało.

Jeszcze w styczniu zamieściłem na gumtree bezpłatne ogłoszenie ze z dokładnym opisem i zdjęciami niedokończonego,pustego mieszkania. Cena – docelowo 700-800zł, teraz 590zł + opłaty z racji naprawdę nieciekawego stanu kamienicy i trwającego remontu. Myślę, że zainteresowanie przerosło moje oczekiwania co do rynku bydgoskiego i nie najlepszej dzielnicy w której mieszkanie się znajduje. W ciągu kilku dni znalazłem świetnie zapowiadającą się lokatorkę, która na 17,2m2 chciała zamieszkać z chłopakiem. Na tyle spodobało się jej mieszkanie, że zaangażowała się w wykończenie i stworzyła plan umeblowania.

Plan zagospodarowania mieszkania dla 2 osób niedoszłej niestety lokatorki
Plan zagospodarowania mieszkania dla 2 osób niedoszłej niestety lokatorki

Niestety, choć zdążyła przywieźć część rzeczy do mieszkania a ja w międzyczasie szykowałem je do zamieszkania, moją lokatorką nie została. Mimo obietnic, przeciągało się oddanie centralnego ogrzewania oraz bieżącej ciepłej wody. Najpierw początek stycznia, potem koniec lutego, marzec, początek maja…O ile ogrzewanie w tak małym mieszkaniu zastąpiła by tzw. farelka, to z prądem i ciepłą wodą gorzej. Autorka planu zrezygnowała po półtora miesiąca nie mogąc dłużej czekać z przeprowadzką. Po podpisaniu pierwszej umowy rezerwacyjnej pojawił się problem z prądem. Mieszkanie było wydzielone, więc trzeba było założyć nowy licznik. A to trwa. Stąd zaraz w listopadzie złożyłem wniosek u dostawcy prądu na 1 fazowy licznik. Jeszcze w grudniu ustaliłem z elektrykiem z ramienia administratora, że pomoże mi i szybko zapewni prąd – podepnie swoimi sposobami licznik, a korzystając ze znajomości u operatora załatwi potem umowę. Po powrocie z udanych wakacji okazało się, że nic z tego. Odechciało mu się z tym bawić nawet za wynagrodzenie… Jakby tego było mało, pojawiła się kwestia faz. Mieszkanie nie miało dostępu do gazu, a ponieważ miało być w dobrym standardzie – zdecydowałem się wyposażyć je w elektryczny piekarnik i płytę. Ustaliłem to z ekipą remontową i wg ustaleń złożyłem wniosek o 1 fazę. Rozmawiając z elektrykiem okazało się jednak, że 2 fazy przy elektrycznej płycie, piekarniku, czajniku i pralce to konieczność by uniknąć spięć i awarii. Zmiana warunków przyłączenia zajęła kolejny miesiąc. Koniec końców 17 marca w mieszkaniu po raz pierwszy zaświecił piękny podwieszany sufit. Wszystko działa. Uff…

20150317_172247

Wreszcie z końcem kwietnia podpisałem nową umowę. Znów zadziałała atrakcyjność mieszkania. Wprowadziła się studentka, która była zdecydowana już w styczniu, a ja zachowując namiary do oglądających mieszkanie skontaktowałem się z nią w pierwszej kolejności i pomimo kilku zdecydowanych wybrałem właśnie ją. Pomimo, że do dziś nie podłączono ogrzewania, ciepłą wodę po zdecydowanej interwencji podłączono z bojlera administratora, a lokatorka była zmuszona przenieść się na 2 tygodnie do innej kamienicy, mieszka tam zadowolona w równym stopniu co piszący ten artykuł właściciel mieszkania do dziś. Mieszkanie wygląda jak poniżej. Czy atrakcyjne ? Oceńcie sami.

 

Mieszkanie na początku kwietnia gotowe na przyjęcie najemcy
Mieszkanie na początku kwietnia gotowe na przyjęcie najemcy

20150423_164031

Przepiękna sosnowa rama lustra z LEDami także od rodziców
Przepiękna sosnowa rama lustra z LEDami także od rodziców

20150423_164334

Tak zakończyła się najważniejsza część projektu „kawalerka”, o którym można by jeszcze długo opowiadać… Poniżej znajdziesz kalkulację, a ja powoli mogę spłacać pożyczki zaciągnięte na kupno tego mieszkania będące efektem tych liczb (jak widać koszty trochę przekroczyły plany) i… inwestować dalej. Już w marcu miałem podpisaną umowę kupna innego lokalu w tej samej oficynie, a zaraz po unormowaniu sytuacji kawalerki, z przeznaczeniem na podnajem wynająłem ponad stumetrowe mieszkanie w Poznaniu. To już jednak całkiem inna historia 🙂

KAWALERKA BYDGOSZCZ – KALKULACJA KOSZTÓW
KOSZTY ZAKUPU
mieszkanie 45500
taksa notarialna 610
PCC 910
opłata za wpis do KW 260
POKÓJ  
panele podłogowe z listwami Egger H2706 622
sofa Beddinge z olx 550
stół + 2 krzesła IKEA 159
plisy na drzwi balkonowe 54
oświetlenie oprawy + żarówki LED 100
grzejnik naścienny mały 327
farba biała akrylowa sufit + sciany 54
ŁAZIENKA
kabina prysznic z brodzikiem 367
WC zestaw 218
umywalka z szafka i baterią 187
lustro 76
płytki podłogowe 159
glazura 336
bateria prysznicowa 47
zestaw natryskowy Grohe 132
płyty kart-gips wodoodporne 6 szt 138
pralka Indesit 240
naścienna suszarka do ubrań 49
wodomierze 128
szafka stojąca z Biedronki 119
KUCHNIA  
piekarnik elektryczny do zabudowy 50cm 499
płyta elektryczna 50cm używana 250
czajnik elektryczny stalowy 59
lodówka 300
szafki stojace i wiszące 1753
zlew+bateria 170
POZOSTAŁE  
zaprawy, kleje, fugi…i inne 1716
instalacje – rurki, złączki, gniazda..Castorama 1338
skrzynka elektryczna 157
kabel 5x4ydyp do licznika 167
faktura ostatnia Castorama zbiorczo 1100
Usługa ekipy remontowej 4860
elektryka – bezpieczeniki, skrzynka,podłączenie 500
podłączenie ENEA Operator 358,52
SUMA remont + wyposażenie 17289,52
SUMA mieszkanie + remont + wyposażenie 64569,52