Czy zastanawiałeś się ostatnio od czego można zacząć swoją przygodę z inwestowaniem ? Masz niewielkie oszczędności ? Brak pomysłu na biznes za małe pieniądze ? Polecam zainteresować się pożyczkami społecznościowymi. Świetnie rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują szybko niewielkiego kapitału na własny biznes, ale zwłaszcza dobry sposób efektywnego inwestowania zaskórniaków.
sociallending


Pożyczki społecznościowe (ang. social lending lub peer-to-peer lending) polegają na zawieraniu transakcji pożyczek bezpośrednio między osobami fizycznymi z pominięciem tradycyjnych instytucji finansowych, np. banki. Zwykle odbywa się to poprzez serwisy internetowe. Pierwsze pożyczki tego typu pojawiły się ok 2005 roku w Wielkiej Brytanii (Zopa), w Polsce ok 2008 roku (kokos.pl). Brytyjska Zopa od tamtego czasu obsłużyła ponad 500 mln funtów, polski kokos.pl – ponad 100 mln zł. I właśnie tym drugim, największym na polskim rynkiem zajmę się dzis i krótko wyjaśnie jak to działa i jakie sa plusy. Czy warto ? Zapraszam do lektury.

Serwisy pożyczek społecznościowych pozwalają zacząć inwestowanie nawet tym, którzy zawsze uważają, że są zbyt biedni na inwestowanie. W kokos.pl przedział wartości zainwestowanych jednorazowo środków to 50-5000zł. Dzięki temu mając już mały kapitał, nie tylko możesz zainwestować, ale i dywersyfikować ryzyko pożyczając kilku osobom po 50zł zamiast jednej całe swoje oszczędności.

lista aukcji pożyczkowych
Druga rzecz – szerokie spektrum metod weryfikacji wiarygodności pożyczkobiorcy. Jest zarówno system gwiazdek zależnych od stażu i spłaconych kwot, potwierdzenie miejsca zamieszkania czy pracy, numeru telefonu, podane loginy allegro. Jest także możliwe za dodatkową opłatą ubezpieczenie pożyczki przez pożyczkobiorcę.
Sami decydujemy, jaka jest nasza granica ryzyka – czy pożyczamy tylko tym, którzy mają zweryfikowane dosłownie wszystko i 5 gwiazdek, czy np. z racji wyższego oprocentowania także tym z mniejszą liczbą gwiazdek i weryfikacji. Oczywiście każdy system można oszukać i są tacy pojedynczy użytkownicy, którzy traktują pożyczki społecznościowe jako źródło darmowej gotówki, której nie trzeba zwracać. Ale dostępne obecnie narzędzia pozwalają zmniejszyć ryzyko inwestycji do minimum.

lista inwestycji kokos.pl
Ponadto, nawet jeśli trafi się nam pożyczka spłacona częściowo lub wcale – co trzeba wliczyć w kalkulacje – nic straconego. Kokos.pl pomaga odzyskać pieniądze, można skorzystać za pomocą portalu z windykacji. Co ciekawe – naprawdę nieudaną inwestycję możesz sprzedać. Tak, na kokos.pl udało mi się kilkukrotnie sprzedać wierzytelność która przeszła nieudaną windykację (patrz zrzut ekranu). Średnio odzyskać można 30% wartości pożyczki. Niby niewiele – ale jednak, i w naprawdę prosty sposób. Skupują je osoby, które mają czas i wiedzę, jak je odzyskać od nieuczciwego pożyczkobiorcy.

Podsumowując – kokos.pl wydaje się być ciekawym wyborem na inwestowanie niewielkich kwot pieniędzy przy dość niewielkiej wymaganej wiedzy i czasie poświęconym na zarobek. Wyobraź sobie, że po prostu wybierasz komu pożyczysz 50, 100 czy 500zł, przelewasz pieniądze na konto kokos.pl, a potem już tylko sprawdzasz co miesiąc z zadowoleniem na twarzy przychodzące przelewy ze spłatą pożyczki zawierające Twój zysk, wahający się obecnie w granicach 16%. W porównaniu z lokatami wygląda ciekawie, prawda ?  Przekonaj się sam i zacznij przygodę z pożyczkami społecznościowymi.