Dziś świat obiegła wiadomość o nagłej śmierci wielkiego człowieka, biznesmena, filantropa, najbogatszego od wielu lat Polaka, wzoru niejednego milionera. Doktor Jan Kulczyk w wieku ledwie 65 lat zmarł podczas zabiegu w wiedeńskiej klinice . Zostawił po sobie majątek wart bagatela 15 miliardów złotych.

Jan Kulczyk urodził się 24 czerwca 1950 r. w Bydgoszczy. Od kilku lat zajmował pierwsze miejsce na listach najbogatszych Polaków (15,1 mld zł według Forbes). Był również jedynym Polakiem na liście 50 najbardziej wpływowych osób gospodarek krajów wschodzących wg dziennika „Financial Times”.

WIĘCEJ O DRODZE BIZNESOWEJ JANA KULCZYKA >>

Doktor prawa biznes zaczął dzięki pomocy ojca, który przekazał mu 1 mln  USD, za który w 1981 r. założył firmę handlową Interkulpol. Siedem lat później został oficjalnym dilerem Volkswagena na Polskę. Na początku lat 90. założył Kulczyk Holding – firmę inwestycyjną, która zarobiła majątek na transakcjach dotyczących m.in. Telekomunikacji Polskiej, TUiR  Warta i PKN  Orlen.

10 NAJWIĘKSZYCH INWESTYCJI JANA KULCZYKA >>

W 2007 r. przekształcił firmę w międzynarodową grupę Kulczyk Investments, która dziś jest najbardziej globalną polską firmą, działając w sektorach energetycznym, surowcowym, nieruchomościach i infrastrukturze, jest także posiadaczem znaczącego pakietu akcji browarniczego giganta SabMiller. Współpracują z nim najwięksi inwestorzy na świecie.

Osobiście nie miałem okazji poznać Jana Kulczyka, zamienić słowa. Pomijając niesamowity Stary Browar, jedna ze znanych inwestycji Państwa Kulczyk, w którym bardzo często bywałem, kończyliśmy jednak tę samą uczelnię ekonomiczną w Poznaniu, którą co jakiś czas odwiedzał i o ile pamiętam posiadał tytuł doktora honoris causa tej uczelni. Bodajże jeden raz byłem na otwartym wykładzie Kulczyka. Pamiętam jedynie niesamowity ogrom studentów i mieszkańców Poznania, którzy zapełnili nie tylko calutką aulę, ale też korytarze i balkony. Pamiętam także mądre słowa tego człowieka, który jak mało kto zauważał i wykorzystywał okazje we właściwym czasie. Jeśli dotąd osoba Jana Kulczyka nie była tobie znana – to jest moment by poznać postać w polskim biznesie która z pewnością przejdzie do historii.