W dzisiejszych czasach kluczową rolę odgrywają elastyczność, szybkość i wygoda. Przemieszczamy się często i chcemy to robić jak najwygodniej i jak najtaniej. Zdobywająca kolejne światowe rynku amerykańska aplikacja UBER jest w stanie to zapewnić. Jednocześnie pozwala zarobić tysiącom kierowców. Jeśli o UBER wiesz niewiele, a szukasz ciekawych, elastycznych możliwości zarobienia dobrych pieniędzy a może już zastanawiasz się jak zostać kierowcą UBER – warto przeczytać do końca.

Jak to się zaczęło

Uber pojawił się na rynku w 2010 roku w San Francisco. Aplikacja zaczęła jako UberCab i zatrudniała własnych kierowców oferując przewozy o wyższym standardzie. Początkowo były to wyłącznie luksusowe samochody jak np. BMW serii 7, Mercedes-Benz S550 czy Cadillas Escalade. To co je łączyło to również czarny kolor, zwłaszcza w Nowym Jorku – stąd dzisiejsze czarne logo Ubera. W 2012 roku kilkadziesiąt czarnych, luksusowych aut Uber pojawiło się w Europie – Londynie. W tym samym roku na rynek wszedł UberX który umożliwiał zamawianie także małych, ekologicznych czy elektrycznych aut.

Uber-black-car

Dopiero w 2012 roku zaczął się tak naprawdę dzisiejszy znanym coraz szerzej Uber. Aplikacje zaczęto rozbudowywać dla kierowców, którzy nie są licencjonowanymi taksówkarzami ani nie są zatrudniani przez Ubera. Ta usługa, znana dziś jako UberPOP, zaczęła działać w Chicago oferując o wiele niższe ceny od innych przewoźników działających w tym mieście. Nie inaczej było w Warszawie gdzie Uber rozpoczął działalność w 2014, następnie wchodząc po kolei do Krakowa, Trójmiasta, Poznania, Wrocławia, Łodzi i Aglomeracji Śląskiej.

UBER w Polsce i na świecie

Obecnie Uber działa w 500 miastach, w 70 krajach na wszystkich kontynentach dla którego jeździ około 300,000 kierowców wykonujących każdego dnia ponad milion przejazdów a sama spółka wyceniana jest na 40 mld $. W Polsce aktywnych jest kilka tysięcy kierowców, najwięcej w Warszawie, niemniej Uber nie podaje dokładnych danych w tym zakresie. Aktualnie z informacji przekazywanych przez Ubera wynika, że liczba kierowców jest zadowalająca stąd firma obniżyła premię za skuteczne polecenie nowego kierowcy ze 150 do 50 zł i skupia się aktualnie na zdobyciu większej liczby pasażerów. Stąd na przykład niedawna promocja na Grouponie (9,99 zł za 75 zł na trzy przejazdy).

Wejście Ubera do Polski dało wielu ludziom szansę na dodatkowy zarobek. Pozwala na wykorzystanie swojego czasu i samochodu osobom, które mają sporo wolnego czasu i jednocześnie potrzebują dodatkowych środków do życia. Może to być okres w trakcie zmiany pracy, emerytura, matka na urlopie macierzyńskim, student czy osoba prowadząca inną działalność gospodarczą która nie pochłania jej dużo czasu. Według informacji Ubera około 70% zarejestrowanych kierowców traktuje to zajęcie dorywczo a 35% jeździ mniej niż 20 godzin tygodniowo osiągając średnio 1801 zł brutto (za Forbes.pl).

 

Kto może zostać kierowcą Uber ?

Wiesz już czym jest Uber. Pewnie zastanawiasz się jak zostać kierowcą Uber ? Niestety nie każdemu jest to dane. By zostać kierowcą Ubera należy spełnić przede wszystkim 3 podstawowe kryteria

 1. WIEK – minimum 21 lat
 2. PRAWO JAZDY – od minimum roku
 3. ZAŚWIADCZENIA o niekaralności i wykroczeniach w ruchu drogowym

Dopiero jeśli spełniamy te kryteria, tj. mamy przynajmniej 21 lat i od co najmniej roku prawo jazdy oraz nie byliśmy wcześniej karani, możemy zastanowić się nad kwestią samochodu czy formy zatrudnienia.

 • SAMOCHÓD

  Uber dopuszcza różne formy dysponowania autem, m.in.
  – własny
  – rodziny
  – z wypożyczalni
  – w leasingu
  – lub od partnera Uber.

  W związku z tym brak własnego auta nie jest tu ograniczeniem. Oczywiście byłoby tak najlepiej, jednak jeśli ktoś nie posiada, może np. korzystać z auta rodziców czy dziadków i jeździć nim w weekendy czy nocami, może pożyczyć auto od kogokolwiek znajomego czy członka rodziny. Można też skorzystać z wypożyczalni aut, co przy samodzielnym wykorzystaniu opłacalne jest jednak w zasadzie wyłącznie w weekendowe wieczory. Jedyny wymóg to posiadanie prawa do dysponowania pojazdem, czyjkolwiek by on nie był.

  —-> WAŻNE: Uber akceptuje auta maksymalnie 10 letnie, aktualnie z rocznika 2006 i nowsze, . Warunkowo może dopuścić do użytkowania auto starsze, do 15 lat, jednak w bardzo dobrym stanie i wyższym standardzie ocenianym na podstawie przesłanych zdjęć. Jak pisałem w jednym z artykułów, osobiście skorzystałem z opcji leasingu. Zakładając, że mamy własną działalność – sądzę że najkorzystniejsza oferta. Przy autach o wartości do powiedzmy 40 tysięcy złotych firmy nie sprawdzają nawet zdolności kredytowej czy sytuacji finansowej firmy, więc nawet młoda firma może wziąć 2-3 auta w leasing jednocześnie.

Ponadto Twój samochód musi spełniać następujące kryteria:

 • Posiadać aktualne ubezpieczenie oraz przegląd
 • Kierownica po lewej stronie
 • Być 4/5 drzwiowy
 • Zarejestrowany na co najmniej 5 osób

 

 • FORMA ZATRUDNIENIA

  Tu dowolność jest już mniejsza. Od lutego 2016 roku Uber wymaga od swoich kierowców zarejestrowania działalności gospodarczej i rejestracji jako płatnik VAT UE. Jeśli więc będziemy jeździli w ramach działalności, należy opłacać ZUS, który pochłonie sporą część zarobków z takiej dorywczej pracy:
  – Jeśli ktoś pracuje na etacie – płaci jedynie ok 288 zł składki zdrowotnej.
  – Ten kto otworzył działalność nie dalej niż 2 lata temu – płaci tzw. „mały ZUS” i ok 450zł miesięcznie.
  – Jeśli jednak działalność już kiedyś mieliśmy ale np. zawiesiliśmy albo zamknęliśmy – płacimy pełne składki w wysokości ok 1200 zł miesięcznie.
  Jest też jednak inna możliwość. Możemy jeździć w ramach działalności gospodarczej czy firmy innego partnera Uber. Zatrudniamy się wtedy na podstawie umowy zlecenia, o dzieło czy o pracę nie martwiąc się o rozliczenia podatkowe, ZUS i inne sprawy. Niemniej w takim wypadku oddajemy zwykle połowę przychodów z jazdy firmie która nas zatrudnia.

 

Trochę biurokracji czyli dokumenty potrzebne do rejestracji

Znamy już podstawowe kryteria. Załóżmy więc, że mamy 21 lat, prawo jazdy od ponad roku, nie byliśmy dotąd karani oraz dysponujemy własnym samochodem, czyli chcemy jeździć na własny rachunek. O jakie dokumenty należy się zatroszczyć by dołączyć do Ubera ?

 1. Dowód osobisty

  – skan obu stron

 2. Prawo jazdy

  – przód

 3. Zaświadczenie o niekaralności

  – koszt – 30 zł płatne w kasie sądu
  – gdzie – Krajowy Rejestr Karny przy sądzie w każdym dużym mieście
  – czas – na poczekaniu
  Zaświadczenie o niekaralności

 4. Zaświadczenie o wykroczeniach w ruchu drogowym

  – koszt – 17 zł płatne na konto właściwego Urzędu Miasta (nie musimy być zameldowani)
  – gdzie – Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej/Wojewódzkiej Policji w tym samym mieście
  – czas – do 7 dni, u mnie następnego dnia przy odbiorze osobistym
  Zaświadczenie o wykroczeniach w ruchu drogowym

 5. Wpis do CEIDG lub KRS

  – gdzie – wydruk np. z internetowego rejestru przedsiębiorców CEIDG (https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx)
  Wydruk CEIDG

 6. Dowód rejestracyjny samochodu (może być także tymczasowy)

  – obie strony
  dowod rejestracyjny

 7. Polisa ubezpieczenia OC samochodu

  – muszą widnieć dane właściciela, numer rejestracyjny oraz okres ubezpieczenia

 8. Potwierdzenie nadania numeru VAT-UE

  – koszt – 0 zł
  – gdzie – Urząd Skarbowy właściwy dla rejestracji posiadanej działalności gospodarczej
  – czas – do 30 dni, w moim przypadku kilka dni pocztą

Ile czasu potrzeba na zebranie tych dokumentów ? Tak naprawdę w tydzień można załatwić wszystkie włącznie z wzięciem auta w leasing 🙂

——-> WAŻNE: Jeśli chcemy jeździć w ramach Ubera bez własnego auta ani działalności gospodarczej – wystarczą pierwsze cztery dokumenty – dowód, prawo jazdy i oba zaświadczenia. Resztę załatwia tzw. partner

 

Rejestracja jako kierowca na stronie uber.com

Gdy mamy zebrane wszystkie dokumenty, lub wcześniej, rejestrujemy się na stronie https://www.uber.com/signup/drive/. W czasie rejestracji wpisz kod polecający
k7wz9ehtue
by otrzymać od Uber 50 zł bonusu. Strona partners.uber.com to miejsce gdzie dostępne będą wszelkie informacje dotyczące naszej aktywności z Uberem – przejechane trasy, zarobki, rozliczenia, samochody, zapytania itp. Tam wpisujemy niezbędne dane osobowe oraz wklejamy zdjęcie twarzy które widoczne będzie dla pasażerów zamawiających przejazdy. W zakładce Profil/ Zarządzanie dokumentami ładujemy opisane powyżej skany dokumentów (poza VAT-UE). W ciągu dwóch dni zostają one sprawdzone przez dział obsługi kierowców w Warszawie. Jeśli wszystko jest OK, przy dokumentach pojawia się zielone pole AKTYWNE.

Uber_ladowanie dokumentow
Ostatnią rzeczą do uzupełnienia w profilu są dane do faktury. Ponieważ będziemy świadczyli usługi za pośrednictwem platformy Uber, firma za swoje usługi i pobraną prowizję wystawiać będzie nam faktury. Chociaż wszystko dzieje się automatycznie bez naszego udziału, w tej zakładce wyrażamy na to zgodę oraz podajemy dane do faktury. Wpisać należy także numer konta firmowego lub prywatnego z którego korzystamy w ramach działalności. Na wskazane konto Uber co tydzień, w każdy wtorek, będzie przelewał nasze wynagrodzenie. Amerykański system tygodniówek jest moim zdaniem wielkim plusem tej platformy – nie wymaga od nas chociażby kredytowania wydatków na paliwo przez miesiąc.

Ważną rzeczą jest tu kwestia rozliczeń wewnątrzwspólnotowych w ramach Unii Europejskiej. Ponieważ Uber w Polsce rozlicza się za pomocą spółki zarejestrowanej w Holandii (najpewniej ze względu na korzystny system podatkowy), czyli w Unii Europejskiej, a działalność w ramach przewozów objęta jest VAT, niezbędne jest uzyskanie europejskiego numeru identyfikacji podatkowej. Tak naprawdę jest to nasz NIP z dodanym członem PL na przedzie…. niemniej wymaga to wizyty w urzędzie skarbowym i zgłoszenia swojej działalności do obrotu wewnątrzwspólnotowego poprzez złożenie formularza VAT-R (instrukcję wypełnienia można uzyskać chociażby TUTAJ). W moim przypadku po kilku dniach otrzymałem takie oto potwierdzenie.

 

Uber_VAT-UE potwierdzenie

 

Pomimo długiego, 30-dniowego terminu rozpatrzenia wniosku, już następnego dni po jego złożeniu w urzędzie jesteśmy uprawnieni do rozliczeń VAT w ramach Unii Europejskiej, a tym samym do korzystania z Ubera. Uber może poprosić o przesłanie skanu tego dokumenty którego domyślnie nie ładuje się poprzez stronę. Jednak już w kilka dni po złożeniu wniosku dane naszej firmy widoczne są na specjalnej stronie Komisji Europejskiej pozwalającej zweryfikować każdego zarejestrowanego przedsiębiorcę w Unii i najpewniej w ten sposób Uber weryfikuje naszą rejestrację jako podatnik VAT-UE.

 

Kluczowe narzędzie kierowcy czyli jak korzystać z aplikacji Uber Driver

Ostatnim krokiem do odbycia pierwszego przejazdu jako kierowca Uber jest instalacja aplikacji Uber Driver na swoim telefonie komórkowym. Aplikację ściągamy z Google Play lub iPhone’owego odpowiednika, włączamy niezbędny do odpalenia GPS i przy pierwszym uruchomieniu podajemy adres email powiązany z utworzonym wcześniej na stronie www kontem Uber. Trzeba również wybrać mapy do nawigacji (zwykle Google Maps) oraz pojazd. Pierwsze włączenie aplikacji wiąże się także z koniecznością akceptacji umowy z Uber w języku polskim. Po jej akceptacji poprzez wciśnięcie przycisku „Zgadzam się” zostaliśmy oficjalnym partnerem Uber ! Możemy teraz już tylko wybrać na górze ekranu opcję „Online” i przyjmować pierwsze zlecenia i zarabiać w dogodnym dla nas czasie !!! Zrobimy to poprzez kliknięcie widocznego ekranu w ciągu 30 sekund co będzie równoznaczne z przyjęciem zlecenia. Widzimy tu mapkę z lokalizacją swoją i zamawiającego na planie miasta, dokładny adres, średnią ocen zamawiającego jak również informację o tym czy jest to przejazd zamówiony w ramach UberPOP czy UberSELECT. Póki co tylko w Warszawie możliwe jest akceptowanie wyłącznie zleceń z UberSELECT.

 

Screenshot_2017-02-27-14-40-05

 

Gdy zaakceptujemy zlecenie pojawi nam się imię klienta oraz opcja włączenia nawigacji która pomoże sprawnie i najlepiej z ominięciem ewentualnych korków dojechać w docelowe miejsce.

 

Screenshot_2017-02-21-17-16-18

Gdy docieramy do naszego pasażera, aplikacja automatycznie potwierdza przybycie poprzez specjalny komunikat na telefonie klienta. Możemy to też zrobić wcześniej samodzielnie poprzez przeciągnięcie odpowiedniego przycisku „Potwierdź przybycie”, np. w sytuacji gdy nie możemy podjechać na tyle blisko by Uber automatycznie powiadomił pasażera o naszym przybyciu (przykładowo znacznik pasażera jest w środku centrum handlowego czy rynku z którego powinien przejść kilkaset metrów do miejsca odbioru).
Gdy pasażer wsiada do auta, powinniśmy potwierdzić jego tożsamość pytając o imię. Zdarzyła mi się na początku ruszenie autem z niewłaściwymi pasażerami, także „kto pyta nie błądzi” 🙂 Co ciekawe, dopiero po rozpoczęciu przejazdu przyciskiem pojawia nam się miejsce docelowe gdzie pasażer chce dotrzeć. Z czego to wynika ? Część kierowców widząc od razu cel mogłaby nie przyjmować zleceń krótkich przejazdów lub tam skąd długo się wraca. Wpisane przez pasażera miejsce nie decyduje jednak o końcowej zapłacie, lecz rzeczywista trasa. Cokolwiek klient wpisze, można jechać inną, śledzoną GPSem trasą. Ma to miejsca zwłaszcza gdy wsiada kilka osób które powiedzmy po imprezie podrzucamy po drodze w różne miejsca miasta w ramach jednego przejazdu.

 

Uber_screenshot_x4 in a row

Po dotarciu do celu, poprzez przeciągnięcie czerwonego przycisku kończymy przejazd co powoduje rozpoczęcie przetwarzania trasy przez centralę Uber i naliczenie odpowiedniej opłaty. Zwykle po kilku minutach możemy sprawdzić ile dokładnie należy nam się do wypłaty z tytułu odbytego przejazdu. Dzięki temu na bieżąco możemy śledzić nasze zarobki. Jest to pomocne w sytuacji gdy na przykład ustalimy, że jeździmy tak długo aż zarobimy powiedzmy 200 zł.

Wzajemne oceny – gwarancja bezpieczeństwa i odpowiedniego poziomu usług

Ważną rzeczą jest także wzajemne ocenianie po przejeździe. Choć ocena kierowcy przez klienta jest dobrowolna i robi to zwykle połowa pasażerów, to dokonanie oceny pasażera przez kierowcę jest obligatoryjne. To drugie nie jest zbyt istotne, gdyż kierowca zwykle nie zdąży nawet przyjmując szybko zlecenie zauważyć średniej oceny pasażera. To pierwsze jednak, czyli oceny wystawiane kierowcom, jest kluczowe o tyle, że przy zbyt niskiej średniej ocen, tj poniżej 4.6 w skali 5-stopniowej, kierowca wzywany jest na rozmowę w lokalnym biurze. Wysoka średnia ocen, przynajmniej 4.8, umożliwia natomiast otrzymanie specjalnej odznaki wysokiej jakości i wykonywanie przejazdów w ramach UberSELECT za znacząco wyższe stawki (więcej informacji we wcześniejszym artykule http://umyslmilionera.pl/2017/02/14/uberselect-czym-jest-i-kto-na-tym-korzysta/).

Szerokiej drogi !

To byłoby na tyle praktycznych wskazówek dotyczących dołączenia do grona kierowców Uber. Po lekturze artykułu wiesz już jak zostać kierowcą Uber. Choć trochę czasu to zajmuje i wymaga odwiedzenia paru miejsc, można sprawnie załatwić wszystko w kilka dni. Jeśli coś istotnego pominąłem, pisz i pytaj śmiało. Uzupełnię lub odpowiem osobiście. Jeśli chcesz zostać kierowcą Uber, zwłaszcza w Poznaniu, napisz do mnie ! Mnóstwo informacji zawiera także jedna z informacyjnych stron Ubera http://uber-info.pl. Ze swojej strony życzę powodzenia i odwagi do podjęcia tej ciekawej pracy w której można poznać mnóstwo ludzi, zarobić rozsądne pieniądze i poznać swoje miasto elastycznie kształtując swój czas pracy.