Publikowana corocznie m.in. przez Forbes lista najbogatszych Polaków pozwala porównać zdolność do mnożenia kapitału najbardziej przedsiębiorczych obywateli. Od wielu lat na czele listy niezmiennie pojawia się nazwisko Kulczyk – wcześniej Jana, teraz jego dzieci. Był to bezspornie najbardziej majętny Polak z majątkiem kilkunastu miliardów złotych. Okazuje się, że majątki najbogatszych z naszych południowych sąsiadów były mnożone nawet skuteczniej niż majątek Kulczyka. Ile zgromadzili najbogatsi Czesi i Słowacy ? Okazuje się że czescy i słowaccy miliarderzy bogatsi od polskich

 

Najbogatsi Polscy biznesmeni

Przeglądając ostatnio strony Pulsu Biznesu (https://www.pb.pl/czescy-i-slowaccy-miliarderzy-bogaca-sie-w-polsce-909312) natknąłem się na ciekawy artykuł o najbogatszych sąsiadach zza naszej południowej granicy. Znany wszystkim Jan Kulczyk, który odszedł niespodziewanie w 2015 roku, dorobił się miliardowego majątku przede wszystkim dzięki 4 dużym transakcjom z udziałem Volkswagena, Telekomunikacji Polskiej, Browarów Wielkopolskich i Ciecha. Z tego zdecydowaną większość majątku stanowiły akcje SAB Miller, czyli dawnych browarów zamienione w sprytnej transakcji na udziały w obecnie globalnym potentacie rynku piwnego. Łączny majątek to około 13 miliardów złotych, po śmierci przedsiębiorcy przejęte przez jego dzieci – Sebastiana i Dominikę.

Drugi na polskiej liście miliarderów to tak naprawdę najbogatszy przedsiębiorca. Michał Sołowow głównie poprzez spółki Synthos, Rovese, Echo, Barlinek czy sieć sklepów Komfort obraca majątkiem ponad 11 miliardów złotych. I nadal systematycznie go zwiększa zmniejszając dystans do rodziny Kulczyków.

Na kolejnych miejscach znajdują się Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. telewizji Polsat. Jerzy Starak do którego należy Polpharma oraz Dariusz Miłek, założycieli sieci sklepów obuwniczych CCC.

Jak wypadamy na tle Czechów i Słowaków

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś jak te majątki wyglądają w porównaniu do naszych sąsiadów, to okazuje się że nie są one imponujące. Weźmy Czechy i Słowację, które przechodziły podobne zmiany ustrojowe jak Polska. Choć po rozpadzie w 1991 roku są niezależnymi krajami, ich łączna powierzchnia jak i liczba ludności to nawet nie połowa tego co Polski. Mimo tego, jak podaje powołujący się na czeski dziennik Puls Biznesu z 29 marca, majątek najbogatszej piątki Czechów i Słowaków jest łącznie ponad dwukrotnie większy niż piątki najbogatszych Polaków ! Okazuje się, że czescy i słowaccy miliarderzy są bogatsi od polskich ! Przy tym majątek najbogatszego człowieka w Czechach, Petra Kellnera, gazeta wyceniła na 44 mld zł, czyli aż ponad 3 razy więcej niż od prawie zawsze najbogatszej w Polsce rodziny Kulczyk.

Petr Kellner

Jak na miliardera jest stosunkowo młody. Ma 54 lata i jest właścicielem 98,92 proc. zarejestrowanego w Holandii holdingu inwestycyjnego PPF Group. Jak podaje Wikipedia, Kellner ukończył w 1986 roku Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze, po czym zatrudnił się u dystrybutora zachodnich fotokopiarek. Tam poznał ludzi, z którymi w 1991 roku założył prywatny fundusz inwestycyjny PPF (První privatizační fond, czyli dosłownie „prywatny fundusz prywatyzacyjny”). W krótkim czasie kupił udziały w mocno przecenionych wskutek upadku komunizmu około 200 czeskich spółek.

Główną inwestycją i źródłem majątku Kellnera stało się największe towarzystwo ubezpieczeniowe w Czechach. Pierwsze udziału kupił w 1995 roku by parę lat później wejść w spółkę ze znaną grupa Generali. Ta rozwinęła  znacznie udziały rynkowe w Europie Środkowo-Wschodniej na tyle, że do 2013 roku sprzedając stopniowo swoją część firmy otrzymał od Generali ponad 3,5 mld EUR.

Andrej Babiš

Drugi w zestawieniu jest premier Czech słowackiego pochodzenia. Babiš urodził się na Słowacji, tam ukończył studia na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Bratysławie. Zaczął pracę dla państwowej firmy chemicznej m.in. jako przedstawiciel tej firmy w latach 80. w Maroku. Po powrocie do kraju tuż po upadku komunizmu przejął część firmy dla której pracował i założył Agrofert – obecnie koncern działający w branży spożywczej, rolnej i handlowej. W 2012 roku założył w Czechach partię polityczną ANO 2011 i, wg niektórych, wykorzystując zakupioną dużą grupę mediową, dostał się do sejmu wraz 46 innymi członkami tej partii. W kolejnych wyborach mimo różnych zarzutów jego partia wygrała wybory a Babiš został premierem Czech okazując się równie skutecznym w karierze politycznej co biznesowej.

Pozostali najbogatsi

Pozostała trójka najbogatszych ludzi Czech i Słowacji to Patrik Tkác, najbogatszy Słowak. Zaczął biznes w branży finansowej, obecnie posiada grupę finansową J&T a jego majątek wycenia się na 12,5 mld zł. Daniel Kretínský to zaledwie 42-letni biznesmen, właściciel m.in. kopalni na terenie Polski, z majtkiem szacowanym na ok 11 mld zł. Ostatni to Radovan Vítek, posiadacz spółki EPI stawiającej centra handlowe także w Polsce i inwestującej w inne nieruchomości oraz branże. Zgromadził dotąd 8 mld zł.