Autostop jest najtańszym sposobem podróżowania umożliwiającym często darmowy przejazd w dość przystępnym czasie. Jest to jednak sposób przemieszczania zdecydowanie dla śmiałych i elastycznych. Własne auto to z kolei dowolność czasu i miejsca podróży od drzwi do drzwi, co niestety wiąże się ze znacznymi kosztami. Alternatywą dla wszystkich, którzy chcą przemieszczać się niskim kosztem, a jednocześnie bezpieczniej i pewniej niż zwykłym stopem jest tzw. carpooling znany w Polsce po prostu jako wspólne przejazdy.

 

Carpooling – historia dłuższa niż się wydaje

Idea car-poolingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych w czasie II Wojny Światowej, gdy rząd zachęcał Amerykanów do wspólnych przejazdów w celu zmniejszenia zużycia paliwa w celach konsumpcyjnych. Następnie odrodził się w latach ’70 w czasie kryzysu naftowego. W tamtym czasie, wg Wikipedii, pierwsze zakładowe łączone przejazdy pracowników organizowane były przez firmy Chrysler i 3M. Poniżej plakat z czasów wojny w dosadny sposób przekonujący, że jeżdżąc samemu zużywamy niepotrzebnie cenną na polu bitwy benzynę wspierając tym samym obóz Hitlera… Po prawej – lata 70 i zachęta do wspólnych przejazdów.
 Ride_with_hitler_and pool sign

Carpooling dziś

Dzisiejsze wspólne przejazdy pozwalają dziesiątkom pasażerów sporo zaoszczędzić, czy to podczas codziennych dojazdów do pracy czy w trakcie weekendowych wycieczek. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by za bardzo atrakcyjną lub wręcz symboliczną opłatą dostać się w wybrane miejsce na teranie naszego kraju i Europy. To także sposób na poznanie ciekawych osób czy umilenie sobie czasu dojazdów do pracy. Wystarczy wejść na stronę lub do aplikacji jednego z obecnych w Polsce serwisów, określić czas i trasę przejazdu i wybrać jednego z kierowców by zacząć przygodę z carpoolingiem !

 

Poniżej najważniejsze dostępne w Polsce serwisy łączące kierowców z pasażerami

  • Blablacar
  • Yanosik Autostop
  • OtoDojazd.pl
  • JedziemyRazem.pl
  • Carpool24.pl
  • InOneCar.com

Ponadto na Facebooku jest mnóstwo grup, gdzie zamieszczane są przejazdy indywidualnych osób, np. „Poznań <> Warszawa wspólne przejazdy”. Warto przejrzeć wszystkie strony i ich ofertę wybierając tę która odpowiada nam najbardziej. Aktualnie najpopularniejszym serwisem tego typu w Polsce jest stworzona w 2003 roku we Francji aplikacja Blablacar.  Aktualnie to największa platforma carpoolingowa w Europie i jedna z największych na świecie. W naszym kraju serwis działa od końca 2012 roku i miesięcznie stronę Blablacar odwiedza aktualnie około 2 milionów użytkowników miesięcznie. Jest to świetna wiadomość z punktu widzenia kierowcy – jest spora szansa na zapełnienie oferowanych miejsc !

 

Jak mogę znaleźć pasażerów ?

Z racji popularności wśród pasażerów osobiście korzystam z Blablacar i mogę szczerze polecić każdemu kto ma wolne miejsce w samochodzie. To intyicyjna strona oraz równocześnie funkcjonująca aplikacja na telefony komórkowe gdzie w pół minuty możemy wprowadzić naszą trasę przejazdu. Niemniej pozostała portale opierają się na tej samej zasadzie – wybór trasy i dokładnego czasu, sposobu komunikacji z kierowcą, nastęnie zbieranie pasażerów, przejazd i wystawianie wzajemnych ocen po przejeździe.

Co istotne, stroną obciążaną jest zwykle pasażer. Ponosi on opłaty rezerwacyjne za pojedyncze przejazdy. Kierowca nie ponosi żadnych kosztów, prócz oczywiście tych związanych z samochodem. W Blablacar trwa aktualnie promocja i stawki znacząco obniżono – wystarczy zapłacić złotówkę za kilka miesięcy użytkowania systemu. Potem prawdopodobnie zostanie wprowadzony system abonamentowy.

Jak to działa ? Po rejestracji i logowaniu wybierając na stronie głównej „Dodaj przejazd” ukazuje się taki oto ekran na którym określamy szczegóły dotyczące przejazdu, przede wszystkim dokładną trasę wraz z miejscami pośrednimi.

blabla dodawanie trasy

Następnie określamy opłatę za przejazd. Tutaj standardowo przez stronę podawane są stawki na poziomie 10 zł za każde 100 km trasy. Jest to stawka sugerowana, można ją jednak prawie dowolnie zmieniać. Prawie, ponieważ np. na trasie Poznań – Warszawa minimalna kwotą, którą możemy zażądać za przejazd jest 20 zł, a maksymalną 60 zł. Wynika to pewnie z idei aplikacji polegającej na podziale kosztów paliwa na pasażerów auta. By nie zaniżać stawek, od których operator systemu pobiera opłatę, jak i z drugiej strony uniemożliwić stosowanie rażąco wysokich cen, np. w wigilię gdy wszyscy wracają do domu, autorzy wpadli na taki właśnie pomysł widełek cenowych.

Na tym samym ekranie wprowadzamy także liczbę miejsc. Tu znów widoczna jest idea współdzielenia kosztów, a nie zarobkowego przewozu osób. Na przejazd przypadają minimalnie jedno, a maksymalnie 4 miejsca. Czyli na przykład właściciel vana czy busa całego pojazdu nie zapełni poprzez Blablacar. Już chcąc wybrać 4 dostępne miejsca, pojawia się komunikat ostrzegający o konsekwencjach takiej liczby oferowanych miejsc:

 

blabla dodawanie trasy ekran 2

Po zatwierdzeniu tego ekranu wystarczy wybrać jedną z dwóch opcji potwierdzenia rezerwacji, przy czym zdecydowanie wygodniejsza i łatwiejsza jest ta pierwsza pozwalając od razu skontaktować się z pasażerem:

  • automatyczną – każda rezerwacja jest od razu potwierdzona i pasażer dostaje nasze dane
  • ręczną – dostajemy wiadomość z prośbą o rezerwacje wraz z imieniem, wiekiem i miejscem docelowym potencjalnego pasażera którą należy potwierdzić w przeciągu max kilku godzin.

Każdy przejazd po dodaniu można dowolnie edytować lub usunąć do czasu pierwszej rezerwacji. Przed rezerwacją pasażerowie mogą zadawać tzw. pytania publiczne. Widoczne są dla wszystkich użytkowników i dotyczą konkretnego przejazdu, typu „czy możesz mnie zabrać z Dworca PKS”. Powiadomienia dostajemy poprzez aplikację w telefonie komórkowym, jak i smsem.

 

Istotnym czynnikiem, który podnosi poziom bezpieczeństwa i sprawia, że tę opcję transportu często wybierają dziewczyny, jest system wzajemnych ocen. Po każdym przejeździe zarówno pasażer ocenia kierowcę w 5-stopniowej skali wpisując także krótki komentarz, jak również to samo czyni kierowca.

blabla notes

Warto także wiedzieć jak funkcjonuje system od strony pasażera. Jest to jeszcze prostsze. Po wpisaniu miejsca początkowego i docelowego system wyrzuca listę przejazdów wraz z trasami, godzinami odjazdu i cenami. Pasażer wybiera najbardziej odpowiadający przejazd klikając „Rezerwuj” lub „Poproś o rezerwację” jeśli kierowca wybrał opcję ręcznego potwierdzania rezerwacji. Ponieważ system umożliwia wymianę pasażerów na trasie, widoczne jest na jakim konkretnie odcinku trasy jadą pasażerowie. Tak dokładnie wygląda pełna informacja o interesującym nas przejeździe.

Ekran przejazdu Blablacar

Z mojego doświadczenia wynika, że nie zawsze znajdzie się pasażer na każdą trasę. Jednak ponieważ dodawanie przejazdów jest banalnie proste i szybkie, a czasem pasażerowie poszukując awaryjnych przejazdów na ostatnią chwilę, warto zamieszczać takie przejazdy nawet właśnie w ostatniej chwili. Zachęcam do rejestracji i korzystania z platformy, gdyż jest to ciekawy sposób na zmniejszeniu kosztów przejazdu, ale także poznanie fantastycznych osób z którymi w czasie przejazdu znajdzie się nierzadko wiele wspólnych tematów. Parę dni temu wiozłem osobę w swoim wieku z którą rozmawialiśmy o współpracy biznesowej w zakresie nieruchomości ! 🙂